Medya Merkezi

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

T.C. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'nin de teşrifleri ile "Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı" video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin ÇEVİK'in moderatörlüğünü, yaptığı toplantıya Konya Ticaret Bosası Genel Sekreteri Esat BİLİCİ, ASLİDAŞ Genel Müdürü Yusuf Esat DEMET, KLD Yetkili Sınıflandırıcılık Laboratuvar Sorumlusu Sercan KIR'ın da katıldığı toplantıda, TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, İç Ticaret Genel Müdürü Adem BAŞAR, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Tarım Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ, ve tüm sistem paydaşları katıldıkları toplantı lisanslı depoculuk için yeni bir milat niteleğinde gerçekleşmiştir.


Pakdemirli,  "Lisanslı depoculuk kapsamında ülkemizde 2000'li yıllarda başlayan süreç, 2005 yılında, Lisanslı Depoculuk Kanunu'nun çıkmasıyla hız kazandı. 2010 yılında kurulan TMO-TOBB LİDAŞ ülkemizin ilk lisanslı depoculuk şirketi oldu. TMO-TOBB LİDAŞ tarafından 2011 yılında Ankara Polatlı'da kurulan 40 bin ton kapasiteli Lisanslı hububat deposu, bu alanda ülkemizde ilk depo" şeklinde konuştu.

Pakdemirli, özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin sağladığı imkânlar sayesinde, son 3 yılda hem lisanslı depo şirketi sayısında hem de kapasitede büyük artışlar oldu. Böylelikle; lisanslı depo şirketi sayısı 38'den, bugün 3,3 kat artarak, 126'ya ulaştı. Lisanslı Depo kapasitesi ise 1,8 milyon tondan, bugün itibariyle 4 kat artışla, 177 noktada, toplam 7 milyon tona ulaştı. Toplam kuruluş izni alan firma sayısı ise 232'ye yükselerek, kuruluş izni verilen kapasite 15,7 milyon tonun üzerine çıktı. Lisanslı depoculukta; ürün bazında hububat ile başlayan bu süreç, baklagiller ve yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin-zeytinyağı, kuru kayısı ve antepfıstığının dâhil olmasıyla giderek genişledi. Toplam lisanslı depoların bugün itibariyle yüzde 99'unu hububat oluşturmaktadır. Diğer ürünlerde ise; 13 bin 250 tonu fındık, 36 bin tonu pamuk, 5 bin tonu kuru kayısı, 2 bin tonu antepfıstığı ve 13 bin 500 tonu zeytin veya zeytinyağı lisanslı deposu faaliyet göstermektedir" dedi.

Pakdemirli "2050'de bu nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak için bugünkünden yüzde 60 daha fazla üretim yapmak zorundayız.  Diğer taraftan, Dünya'da üretilen gıdanın her yıl 3'te biri maalesef kayıp ve israf oluyor. Bunun neredeyse yarısı, yani toplam üretiminin %14'ü, hasattan perakendeye kadar olan süreçte kayba uğruyor. Üretimi artırmak için yoğun gayret gösterirken, bu kayıpları ve israfı görmek bizi gerçekten çok üzüyor. Amacımız halkımıza; sürekli, yeterli, besleyici ve güvenilir gıda sunmaktır. İşte Lisanslı depolar; tarım ürünlerini güvenli ve sağlıklı ortamlarda kalitesini koruyarak uzun süre muhafaza ettiğinden dolayı, bu kaybı azaltmakta ve gıda güvenliğimizi daha sağlam hale getirmektedir" diye sözlerine devam etti.

Bakanımız "Çiftçimiz; bir kamyon yani 20 ton buğdayını bu yıl açıkladığımız 1.650 Lira'dan TMO işyerine sattığında, vergi, SGK ve hizmet bedeli gibi kesintilerle eline net 31 bin 350 Lira geçti. Ama Lisanslı depo üzerinde ELÜS olarak satarsa eline net 33 bin 400 Lira geçiyor. Yani geliri yüzde 7 artmış oluyor. Yine 20 ton nohudunu ELÜS üzerinden satarsa, net gelirinde yüzde 6 artış oluyor. Kuru kayısıda ise 5 ton üzerinden benzer sistemde ELÜS ile satış yaparsa net gelirinde yüzde 5 artış oluyor. Son iki buçuk yılda hız verdiğimiz çalışmaları, daha da yukarılara taşıyacağız. Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu değerlendirme toplantısının, Lisanslı Depoculuğun gelişmesine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Youtube üzerinden de canlı yayınlanan toplantı yaklaşık 3,5 saatte tamamlandı. Toplantıda Lisanslı depoculuk sektör paydaşları sırası ile söz alarak, sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Haber detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.